הצ'רצ'ילים 4: אד מיליבנד – תאומו חסר הכריזמה של הרצוג

בספטמבר 2014 נאם מנהיג האופוזיציה בבריטניה, אד מיליבנד, בוועידה של הלייבור, המפלגה אותה הוא מוביל. בסוף הנאום עלה מיליבנד שוב לבמה לקול תשואות, אוחז בידה של אשתו ג'סטין. השניים נופפו לקהל, הביטו זה בזו, מיליבנד נראה אומר לה משהו, ואז רוכן לעברה. בפעם הראשונה ג'סטין פשוט זזה לאחור. כמו שאתם יכולים לראות בווידאו, בפעם השניה היא נשקה לו. על הלחי. זו היתה מהנשיקות המביכות בפוליטיקה העולמית. ואחרי הנאום – הדבר היחיד שעליו כולם דיברו היתה הנשיקה. יש להניח, אם נשתמש באנדרסטייטמנט בריטי, שלעובדה שהווידאו הופיע בכל אתרי הטבלואידים והפך ללהיט ויראלי היתה יד בדבר.

האירוע הזה מגלם בתוכו את המוטיב החוזר הטרגי והקומי של אד מיליבנד. בכל דיון אודותיו, הצורה קודמת לתוכן. הסוגיה איננה מה, אלא מי. השאלה היא: האם הוא מסוגל להיות ראש ממשלה? אד מיליבנד הוא תאומו חסר הכריזמה של בוז'י הרצוג.

הצ'רצ'ילים 1: מורה נבוכים לבחירות בבריטניה

הצ'רצ'ילים, 2: נייג'ל פראג' – האיש שרוצה לפרק את האיחוד האירופי

הצ'רצ'ילים 3: דיוויד קמרון – כמעט איבד את סקוטלנד, אולי יאבד את בריטניה

מערכה ראשונה: הקרב בין האחים מיליבנד

דיוויד (מימין) ואד מיליבנד. מלחמת אחים

דיוויד (מימין) ואד מיליבנד. מלחמת אחים

נקודת הפתיחה שלנו היא שנת 2010. הלייבור זה עתה הפסידו בבחירות לאחר 13 שנות שלטון ומורישים לטוריז כלכלה צונחת בעיצומו של משבר עולמי וגירעון ענק של 11% מהתל"ג. ראש הממשלה גורדון בראון, שקיבל את התפקיד ללא בחירות מידי קודמו טוני בלייר, פורש.

המועמד המוביל לרשת אותו הוא מיליבנד. אבל זהו מילבנד אחר: דיוויד מיליבנד, שר החוץ ואחיו הבכור של אד. הצטרפותו של אד למירוץ שבו אחיו פייבוריט היתה הפתעה. הוא הפך לחבר פרלמנט רק חמש שנים קודם. כבן טיפוחיו של גורדון בראון, אותו הוא מלווה עוד מאמצע שנות ה-90, הוא מונה לשר זוטר. בין שלל המועמדים, אחיו דיוויד הוביל בכל סיבובי הבחירה המוקדמים. לאט לאט נופו להם המתמודדים האחרים עד שנותרו האחים מיליבנד להתמודדות ראש בראש. בסיבוב האחרון עשה אד לדיוויד מעשה ביבי לפרס: הוא זוכה ב-50.64% מהקולות וניצח. אם המה הוא כמו ביבי לפרס, האיך הוא כמו הוא עמיר פרץ לפרס: את הכף הכריעה תמיכתם של ועדי העובדים הגדולים, איתם כרת אד ברית.

דיוויד מיליבנד ההמום פרש מהפוליטיקה. אל תדאגו לו. הוא מונה למנהל ארגון בינלאומי (International Rescue Committee) בניו יורק תמורת הסכום הפעוט של 300,000 פאונד בשנה. דליה איציק לא המציאה את השיטה. אד מונה למנהיג האופוזיציה.

זה המקום לציין שאד ודיוויד שניהם יהודים, בניהם של מריון, ניצולת שואה מפולין ורלף, יהודי בלגי אקדמאי ומרקסיסט, שברח לבריטניה מאימת הנאצים. מיליבנד מותקף לא פעם על כך שאביו היה "קומוניסט". אם יזכה בבחירות, יהיה לבריטניה ראש ממשלה יהודי. אבל אל תיבנו על יחס חם יותר לישראל. מיליבנד הצהיר שהוא אתאיסט, איננו קרוב במיוחד לקהילה היהודית ויחסו לישראל, עושה רושם, אינו מושפע ממוצאו.

מערכה שניה: קורבן הטבלואידים

מיליבנד בטיפול שגרתי באדיבות הדיילי מייל

מיליבנד בטיפול שגרתי באדיבות הדיילי מייל

מרגע שנבחר לתפקיד מנהיג האופוזיציה, מלווה את מיליבנד שאלת ההתאמה לתפקיד ראש הממשלה. הוא מונה לתפקיד יו"ר האופוזיציה בגיל 40, הצעיר בתולדות בריטניה. כאמור, הוא היה חבר פרלמנט 5 שנים בלבד, ולפני כן לא נשא תפקיד משמעותי או פיתח קריירה מחוץ לפוליטיקה. והרבה יותר חשוב: הוא נעדר כריזמה וואט סו אבר. הקול שנשמע כאילו הוא תמיד מצונן, המבוכה החברתית שהוא משדר, או הפדיחות, כמו למשל לשכוח בנאום קריטי לדבר על החלק החשוב ביותר – הטיפול בגירעון בתקציב. או לצייץ בטוויטר הספד לאלכס פרגוסון למרות שהאיש רחוק מלהיות מת.

מיליבנד אכן יכול להיות קצת יותר סמכותי, אבל כל זה לא מסביר ולא מצדיק את הזובור שעושה לו העיתונות הבריטית. במיוחד הימנית. במיוחד הטבלואידית. וזה זובור גמור שרק העיתונות הבריטית, במיוחד הימנית, במיוחד הטבלואידית, מסוגלת לעשות. הפריימים שלו שייבחרו תמיד יהיו מגוחכים – באמצע הביס בסנדוויץ, או כשפיו פתוח בצורה מביכה. הדיילי מייל, אתרי שיירים כמו האפינגטון פוסט ובאזז פיד ואפילו הטלגרף, כולם הריצו בשנה האחרונה אייטמים כמו "הופעות הטלוויזיה הכי מביכות של אד מיליבנד" "15 הרגעים הכי מצחיקים של אד מיליבנד", "20 תמונות מטופשות של אד" או "אד אוכל סנדוויץ – הטעויות שהופכות את מיליבנד לבלתי בחיר".

גם האפינגטון פוסט תורם את חלקו

גם האפינגטון פוסט תורם את חלקו

מערכה שלישית: בחירות 2015

עוד לא אמרנו מילה אחת על מהות. אז כן, למיליבנד יש עמדות: הוא מתנגד לחיתוך בבשר החי שמבצע קמרון בתקציב המדינה, ומבטיח להעלות מסים על עשירים. הוא רוצה להוריד את שכר הסטודנטים והוא מבטיח שלעולם לא יפריט את מערכת הבריאות, שנותנת שירות לכל אדם בחינם (על אף שגם הטוריז טוענים שלא יעשו זאת). ובנוסף: אצלו לא יהיה משאל עם על יציאה מהאיחוד האירופי. בגדול, מיליבנד הוא שמאל מובהק. הוא חוטף על כך ביקורת מנטוני בלייר שטוען שב-30 השנה האחרונות הלייבור ניצחו רק בראשותו כשהוא פזל למרכז. מצד שני, בלייר הוא אחד האנשים השנואים בבריטניה כרגע.

חלוקת המושבים בפרלמנט לפי אפליקציית הגרדיאן, מעודכן ל-13 במרץ

חלוקת המושבים בפרלמנט לפי אפליקציית הגרדיאן, מעודכן ל-13 במרץ

אפליקציית הסקרים של הגרדיאן

אבל הבחירות הן על הפרסונה. על ההנהגה. 40% מהבריטים אומרים שמיליבנד "מוזר"  לפי סקר שפורסם בדיילי מייל, שנהנה במיוחד להתעלל במיליבנד, ועל אף שרבים מהם לא מרוצים מקמרון, הם עדיין סומכים עליו יותר מאשר על מיליבנד בנושא החשוב ביותר: כלכלה.

יש מי שאומר שלו היה עומד בראש הלייבור אדם כריזמטי יותר, הבחירות האלו כבר היו מוכרעות. אבל כשם שקמרון מאבד קולות ל-UKIP מימין, כך מיליבנד מאבד קולות שמאלה. כיוון שלאף אחת מהמפלגות הגדולות לא יהיה רוב מוחלט, לשאלה מי תהיה המפלגה הגדולה ביותר תהיה השפעה מכרעת על זהות ראש הממשלה הבא. אחרי שהובילו לאורך חודשין, מיליבנד מאבד גובה בשבועות האחרונים למפלגת הירוקים ולמפלגה הסקוטית הלאומית. ועל שתי המפלגות שעשויות, כמו UKIP, להכריע את הבחירות – בפוסט הבא.

פוסט זה פורסם בקטגוריה הצ'רצ'ילים, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על הצ'רצ'ילים 4: אד מיליבנד – תאומו חסר הכריזמה של הרצוג

  1. פינגבאק: הצ'רצ'ילים 5: מה בין המפלגה הסקוטית הלאומית והרשימה הערבית המשותפת | זמן מד מן

  2. פינגבאק: הצ'רצ'ילים: איך סקוטלנד עוד תזכה בעצמאות | זמן מד מן

  3. פינגבאק: הצ'רצ'ילים: המפתח אצל הסקוטים | זמן מד מן

  4. פינגבאק: הצ'רצ'ילים 7: במי תומך מרדוק ומי פותח פער 4 ימים לפני הבחירות? | זמן מד מן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s