משחקי הכס עונה 6 פרקים 7-8: רובין הוד,קלאופטרה ויהודים בפירנצה

תקציר הפרקים הקודמים: משחקי הכס היא סדרה נפלאה עובר חובבי היסטוריה. ג'.ר.ר מרטין מבסס לא מעט מקווי העלילה על אירועים, אנשים ומגמות שקרו בעבר. כמעט לכל מהלך במשחקי הכס יש רפרנס היסטורי.  המטרה בבלוג הזה היא להצביע על המקור המשוער.

לורד בריק הוא רובין הוד?

Beric Hood

לורד בריק ורובין הוד. דימיון מצמרר

חזרתו לסדרה של סנדור קליגיין, The Hound (כלב הציד), השיבה למסך גם את חבורת Brotherhood Without Banners, "אחוות חסרי הדגל", או אם נהיה מדוייקים יותר – "אחוות הבלתי נאמנים". כזכור, את האחווה הקים לורד בריק דרדניון, שנשלח מטעם אדארד סטארק בעונה הראשונה לעצור את גרגור קליגיין. בעקבות הוצאתו להורג של אד סטארק, הם המשיכו להילחם בלניסטרים ובבני בריתם אבל הפעם לא עבור בית סטארק – אלא למען "פשוטי העם".

שמם, "חסרי הדגל", מעיד על כך שאינם נאמנים לאף בית אצולה, תופעה יוצאת דופן בעולם פאודלי כמו משחקי הכס. גם במציאות, בימי הביניים, להיות ללא נאמנות היה דבר חריג ומסוכן במיוחד. כיוון שבימי הביניים לא היו מדינות חוק, החוק נקבע למעשה על ידי המלך, הדוכס או השליט המקומי. אם אתה לא נאמן לאף מלך, אתה למעשה מחוץ לסיסטם. ואם אתה אומר שאתה בעד פשוטי העם, אתה למעשה עובד נגד הסיסטם.

Beric GIF

בריק ואל האור זה שילוב מנצח.

אחוות הבלתי משוייכים מזכירה במיוחד את רובין הוד, שלא היה דמות היסטורית, אלא דמות פולקלוריסטית שנולדה באנגליה במאה ה-14. רובין הוד היה לוחם אמיץ שחי ביערות, נלחם נגד השריף מנוטינגהם, קרי נגד השליטים שקבעו את החוק, והיה ידוע כמי ש"גנב מהעשירים ונתן לעניים". דמותו התפתחה עם השנים. החלק האחרון עם העשירים והעניים, למשל, לא הוזכר בפואמות הראשונות על רובין הוד.

עוד וספת מאוחרת היתה ה"עובדה" שהוא היה נאמן לריצ'רד הראשון "לב הארי", שלמעשה חי 100 שנה לפני שרובין הוד מוזכר לראשונה. על פי עלילה זו, רובין הופך לפורע חוק לאחר מותו של ריצ'רד כשאחיו, ג'ון הראשון, אחד מהמלכים הגרועים בתולדות אנגליה, עולה לשלטון. לורד בריק מזכיר את רובין הוד בכך שהוא פונה נגד הלניסטרים והמלך ג'ופרי לאחר מותו של אד סטארק.

רובין הוד נחשב "פורע חוק חיובי", כי הוא כביכול עזר לעניים. אבל במשחקי הכס אין טוב ורע מוחלטים, וגם מי שעוזר לפשוטי העם אינו טלית שכולה תכלת. בסדרה חלק מחברי האחווה רוצחים את הספטון שסנדור היה חלק מחבורת מאמיניו. במציאות יש לא מעט ארגונים צבאיים שמתחילים בעזרה לפשוטי העם ומסיימים במקום אחר לגמרי. דאע"ש היא דוגמא אקטואלית.

מלכים ילדים: מתות אנך אמון ועד פטר הגדול

הדבר החשוב ביותר אולי ב"אחוות הבלתי נאמנים" הוא העובדה שהם קיימים – זוהי עדות חיה להתרופפות השלטון המרכזי והשיטההפאודלית. התרופפות השלטון והשיטה היא תמה מרכזית בספרים ובסדרה, ככל הנראה כהכנה לקראת מהלך עלילתי משמעותי.

Cleopatra-gif-elizabeth-taylor-21142456-500-214

קלאופטרה. לא הכי חגם להמר נגדה

 

מרטין דאג לאט לאט לחסל את כל הדור השולט: המלך רוברט, אד סטארק, טייווין לניסטר, בלון גרייג'וי ובסדרה גם דוראן מרטל – כולם מתים. בחברה פטריארכלית פאודלית, שבה השלטון עובר בירושה והדבר היחיד שחשוב הוא שימור השלטון הנוכחי – זה חתיכת ערעור על המצב הקיים. כיוון שהשלטון עובר בירושה התוצאה המיידית היא מלכים ילדים: מג'ופרי דרך דיאנריס (היא בת 15 בלבד בספרים) ועד רוברט ארין. בפרק השביעי העונה, ג'ון סנואו וסאנסה (עוד מלכה ילדה פוטנציאלית) זוכים לעזרתה של ליאנה: ראש בית מורמונט, שליטת אי הדובים וילדה בת 10.

מלכים ילדים הם תופעה רחבת היקף בהיסטוריה. ההסבר פשוט: שלטון שעובר בירושה הוא אינטרס מובהק של כל מי שנהנה מקרבה לשלטון. לכן כשהמלך מת עם יורש צעיר, למספיק אנשים יש אינטרס לשמור על הסטטוס קוו.

אינספור מלכים ילדים נמנו בהיסטוריה: למשל, מרי מלכת הסקוטים, תות אנך אמון, או ז'ן הראשון מלך צרפת, ששלט מיום היוולדו ובמשך כל ימי חייו: חמישה ימים. דוגמא אחרת היא הנרי השישי, מלך אנגליה, שבתקופתו פרצה מלחמת השושנים. הוא היה ככל הנראה חולה נפש, והופעל כבובה על ידי בית לנקסטר בשל טענתו החזקה לכתר.

שתי דוגמאות מזכירות יותר עלילות במשחקי הכס. הראשונה: תלמי ה-13, מלך מצרים המוקדונית במאה הראשונה לפנה"ס ואחיה של קלאופטרה. תחילה מלכו תלמי בן ה-10 ואחותו בת ה-20 ביחד. אולם עצמאותה היחסית של קלאופטרה גרמה לבני המעמד השולט להעדיף את תלמי. הם לא יכלו לעשות טעות גדולה מזו. תלמי בחר בצד הלא נכון במלחמת האזרחים ברומא. הוא תמך בפומפיוס מגנוס, מתחרהו של יוליוס קיסר. קלאופטרה הפכה למאהבת של יוליוס קיסר, שהביס לבסוף את תלמי והכתר עבר לאחותו.

Peter The Great

פטר הגדול. היה גדול גם כשהיה בן 10

הדוגמא השניה היא פטר הגדול, הצאר הרוסי. הוא עלה לשלטון בגיל 10 יחד עם אחיו למחצה, איוון החמישי. איוון נשלט למעשה על ידי אחותו הגדולה, סופיה, בצורה שמזכירה את שליטתה של סרסיי בטומן בתחילת הדרך. אולם כמו במקרה של סרסיי, סופיה לא חישבה את צעדיה היטב. כשראתה שמאזן הכוחות אינו לטובתה, החלה במרד שגרם להדחתה מכל תפקיד. פטר, שהפך לשליט יחיד ב-1696, היה אחד מהצארים המשמעותיים ביותר בתולדות רוסיה, הפך אותה לאימפריה ולכוח אירופאי חשוב על ידי כיבושים, וביצע רפורמות שהביא את רוסיה מימי הביניים אל תקופת ההשכלה בפרק זמן קצר.

בראאבוס היא פירנצה

florence05

רגע לפני שארייה עוזבת את בראאבוס, בקו העלילה שמוכתר בקלות למאכזב ביותר העונה, כדאי לציין כי ההשראה לבראאבוס ולערים החופשיות היא ערי איטליה במאה ה-14-16. בתקופה הזו, צפון איטליה היתה חלק מהאימפריה הרומית הקדושה (זו איננה האימפריה הרומית, אלא ישות מדינית שנולדה המאה ה-9), מסגרת פוליטית רופפת במיוחד, שאיפשרה שלטון עצמי ועצמאי. כך נולדו "ערי המדינה", כשהידועות שביניהן היו גנואה, פירנצה וונציה. הן התאפיינו במסחר, באווירה משוחררת הרבה יותר, ובהתאם – ברוח חופשית שהביאה גם לחדשנות וחידושים.

קווי הדימיון בין בראאבוס לפירנצה די ברורים. התיאטרון שראינו העונה היה פופולרי באותה תקופה באיטליה. הבנקים המודרניים החלו בפירנצה. השם "בנק" מקורו במילה "בנקה", ספסל, שולחן או דלפק באיטלקית, על שם הדלפק/שולחן אליו היית פונה בבקשה להלוואה. הבנק המפורסם ביותר ברנסאנס היה "בנק מדיצ'י" בבעלות המשפחה בעלת אותו שם, שמקום מושבה היה פירנצה. מיותר לציין שליהודים היה תפקיד מפתח בהתפתחות הבנקאות המודרנית. הם נאלצו לעבוד בהלוואות בריבית כיוון שנאסר עליהם להיות בעלי אדמות.

וההוכחה המרשיעה לקשר בין הערים: האצילים בפירנצה נהגו לצאת לרחוב עם שומרי ראש, שנקראו "בראבי".

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, טלוויזיה, משחקי הכס, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

תגובה אחת על משחקי הכס עונה 6 פרקים 7-8: רובין הוד,קלאופטרה ויהודים בפירנצה

  1. פינגבאק: ההיסטוריה המטורפת של משחקי הכס, עונה 6 פרק 10: נירון קיסר, טרויה וחורבן בית המקדש | זמן מד מן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s