ההיסטוריה המטורפת של משחקי הכס, עונה 6 פרק 10: נירון קיסר, טרויה וחורבן בית המקדש

GIF Sparrow dies.gif

תקציר הפרקים הקודמים: משחקי הכס היא יותר סדרה היסטורית יותר מאשר פנטזיה. ג'ורג' ר.ר. מרטין מבסס לא מעט מקווי העלילה על אירועים, אנשים ומגמות שקרו באמת. כמעט לכל מהלך במשחקי הכס יש רפרנס היסטורי.  המטרה בבלוג הזה היא להצביע על המקור המשוער. והפעם: נירון קיסר, מלחמת טרויה והספריה באלכסנדריה.

עונה 6 פרק 9: חניבעל, נפוליאון וויליאם הכובש

פרקים 7-8: רובין הוד, קליאופטרה ויהדות פירנצה

פרקים 5-6: קנוט הגדול ושייקספיר

פרקים 3-4: אליזבת הראשונה, ג'ינגס חאן ואוסמה בין לאדן

פרקים 1-2: מי רצח 27 אחים ו-20 אחיות?

סרסיי היא נירון קיסר

nero-rome-cersi

רומא בוערת – וסרסיי צופה.

לאורך כל העונה פיזרו וייס ובניוף, יוצרי הסדרה, רמזים לכך שסרסיי מתכוונת לשרוף את קינגס לנדינג. בסופו של דבר היא העלתה באש את מקדש השבעה בלבד, אבל די בכך כדי לבסס את ההקבלה בין סרסיי לנירון קיסר.


נירון, שליט רומא בין 54 ל-68 לספירה, נחשב לאחד הקיסרים המטורפים בתולדות האימפריה. הוא ידוע בתור "מי ששרף את רומא והביט על השריפה מראש גבעה", ואין סיבה לחשוב שהסצינה בה סרסיי מביטה במקדש ממעלה הכיפה האדומה היא עניין של צירוף מקרים. יחד עם זאת, כדאי לדעת שהיסטורית, נירון כנראה כלל לא היה ברומא בזמן השריפה, לא יזם אותה ולא השקיף עליה מראש גבעה. אבל המיתוס תמיד גדול וחשוב יותר מהעובדות.

בתקופתו החל גם המרד הגדול ביהודה שיביא, לאחר מותו של נירון, לחורבן המקדש – הקבלה לא פחות מעניינת להתרחשות העניינים בפרק כשלמעשה המקדש החשוב ביותר לדת השבעה מוחרב. בנוסף, נירון רדף את הנוצרים הראשונים, צלב את פטרוס וערף את ראשו של פאולוס. האם כל אלו מנבאים משהו על תקופת שלטונה הממשמש ובא של סרסיי?

ארייה היא טיטוס או אטראוס

Frey GIF.gif

ילדים מבשלים. נתלים באילנות גבוהים במיוחד – שייקספיר והמיתולוגיה היוונית

ארייה לא רק זוכה להרוג את וולדר פריי בפרק הזה, אלא גם הורגת קודם את ילדיו, מבשלת אותם ומגישה אותם כארוחה לפריי האב. לקניבליזם המשפחתי הזה יש שני מקורות ספרותיים-היסטוריים. הראשון הוא אטראוס, מלך מיקנה במיתולוגיה היוונית. לאטראוס נודע שאחיו, תיאסטס, שכב עם אשתו אירופה. כנקמה הוא הרג את בניו של תיאסטס, בישל אותם והגיש אותם לאחיו. אטראוס הוא דמות חשובה בחלק הסמי-היסטורי של המיתולוגיה היוונית: הוא היה אביהם של מנלאוס ואגממנון, שפתחו במלחמת טרויה לאחר שפריס, נסיך טרויה, חטף את הלנה, אשתו של מנלאוס.

Titus Andronicus

טיטוס אנדרוניקוס. לא פחות מדמם ממשחקי הכס

המקור השני הוא המחזה "טיטוס אנדרוניקוס" של שייקספיר, בו טיטוס נוקם באויבתו, המלכה טאמורה בכך שהוא הורג את בניה, מבשלם ומגיש לה אותם כארוחה.

סאם בספריה הגדולה באלכסנדריה

Alexandria Old Town

אלכסנדריה ואולד טאון. דימיון קל

 

הגעתו של סאם למרכז ההשכלה בווסטרוס מזכירה מייד את הספריה הגדולה באלכסנדריה, אחד משבעת פלאי העולם העתיק, והמגדלור העצום בכניסה לאולד טאון רק מחזק את הדימיון. אלכסנדריה עצמה נוסדה על ידי אלכסנדר מוקדון, נקראה על שמו ונועדה להיות מהערים החשובות בעולם. הספריה נוסדה על ידי תלמי הראשון, מייסד השושלת התלמית באזור 300 לפני הספירה.

בעידן טרום הדפוס, ריכוז כל הספרים/כתובים במקום אחד דרש מאמץ עילאי. ואכן, בהקמת הספריה השתתפו אלפים. ספרים הובאו מרחבי האימפריה, הועתקו או תורגמו. התרגום המפורסם ביותר הוא "תרגום ה-70" של התנ"ך. בשיאה היא ריכזה חצי מיליון עד מיליון מגילות פפירוס.

שיא ימיה של הספריה היה עד המאה הראשונה לפני הספירה. כשיוליוס קיסר כבש את אלכסנדריה פרצה שריפה שכילתה חלק ניכר מהספרים. מאז החלה הספריה בתהליך הידרדרות שכלל פגיעות חוזרות ונישנות. סופה בכיבוש המוסלמי, 654 לספירה.

אזכור נוסף שכדאי לציין הוא תחילת הקמתן של אקדמיות ואוניברסיטאות בימי הביניים. אירופה החלה להתאושש מימי הביניים המוקדמים, בהם אבד ידע, בסביבות המאות 11-12. עד אז הידע נשמר במנזרים קתולים, אולם בתקופה הזו החלו לקום מרכזי ידע שהפכו בסופו של דבר לערי האוניברסיטה הראשונות: בולוניה, פאריס, אוקספורד וקיימברידג'. אולד טאון בהחלט יכולה להיות מבוססת עליהן.

Map_of_Medieval_Universities

ערי האוניברסיטה באירופה בימי הביניים

הדותראקים הם הצי המונגולי שתוקף את יפן?

מצגת זאת דורשת JavaScript.

עוד מוקדם לדעת מה יקרה לצי של דאנריס, אבל תרשו לי לנחש שהוא לא יכבוש את ווסטרוס באבחה אחת. בכל זאת, יש עוד שתי עונות לפנינו. במידה ויקרה לו משהו, יתכן והקשר היסטורי ראוי לציון הוא המתקפה של המונגולים על יפן במאה ה-13.

המונגולים היו ידועים כפרשים מעולים וכאנשים "שנולדו וחיו על הסוס". הם הצליחו לכבוש כמעט את כל אסיה, כולל סין, וחצי אירופה, אבל יפן ממזרח להם נותרה בלתי מנוצחת בגלל הים המפריד ביניהם. המונגולים, בהנהגת קובלאי חאן, ניסו לפלוש פעמיים ב-1274 ו-1281, וכשלו, בין השאר בשל סופות טייפון שעשו שמות בצי שלהם שהוביל את לוחמיהם וסוסיהם. נחיה ונראה.

וחוב מהפוסט הקודם: רמזי וג'ון הם מנלאוס ופאריס

פרט קטן ששכחתי להוסיף לפוסט על קרב הממזרים: ג'ון סנואו מציע לרמזי דו קרב ביניהם במקום מלחמה בין שני הצבאות. הצעה דומה עולה באיליאדה של הומרוס, שעוסקת כולה במלחמת טרויה. מנלאוס, שאשתו הלנה ברחה עם פאריס נסיך טרויה, מציע לפאריס דו קרב כדי לסיים את המחלוקת. פאריס מסכים, מובס, אבל ניצל ברגע האחרון בהתערבות האלה אפרודיטה. המלחמה ממשיכה עד סופה המר – חורבן טרויה.

עונה 6 פרק 9: חניבעל, נפוליאון וויליאם הכובש

פרקים 7-8: רובין הוד, קליאופטרה ויהדות פירנצה

פרקים 5-6: קנוט הגדול ושייקספיר

פרקים 3-4: אליזבת הראשונה, ג'ינגס חאן ואוסמה בין לאדן

פרקים 1-2: מי רצח 27 אחים ו-20 אחיות?

פוסט זה פורסם בקטגוריה Uncategorized, טלוויזיה, משחקי הכס, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

4 תגובות על ההיסטוריה המטורפת של משחקי הכס, עונה 6 פרק 10: נירון קיסר, טרויה וחורבן בית המקדש

 1. יאיר הגיב:

  לי פרשת סרסי שנוקמת באכזריות מקפיאת דם בכל אויביה ומשפיליה, אבל תוך כדי כך מאבדת את בנה האחרון, שבוחר למות ולא לחיות עם ההשלכות של מעשה אימו – מזכירה בעוצמתה טרגדיה יוונית או שייקספירית (למרות שאני לא מסוגל להצביע על מקור ספציפי). גם הדרור העליון, שבטוח בנצחונו ובעורמתו, ומסרב להאזין לאזהרת מרג'רי ולהציל את עצמו ואת כל הנוכחים ממוות – היבריס מיתולוגי של ממש. תסריטאות מופלאה לדעתי ואחד משיאי הסדרה

  • מגדלור הגיב:

   לא הייתי קורא לזה אחד משיאי הסדרה, מי שבאמת חרש את כל מה שקשור לשיר של אש ושל קרח יכול היה לצפות את רוב אירועי עונה 6. בעונות המוקדמות כאשר הן התבססו על ספרי הסדרה היו כמה שיאים, עונה 6 לא התעלתה לרמות גבוהות. לרוב היא הרגישה כמו מסטיק שנמתח רק כדי להגיע לצמד פרקי הסיום. לפחות כך זה הרגיש לי.

 2. ספטה אונלה הגיב:

  דורן
  קץ סופה
  היי גארדן
  קינגסלנדינג
  וינטרפל
  נהרנן של הטאליז
  הביקעה
  צוק קאסטרלי נחשב?
  ילודי הברזל
  איפה שבע ממלכות??? תשע!!!
  ומה עם טארת וסנספיר?

  • gadilahav הגיב:

   קינגסלנדינג לא נחשבת ממלכה. היא הוקמה עם פלישת הטרגריאנס, שגם הרימו את סטורם אנד. העובדה שיש 8 ממלכות היא דבר ידוע, ונדמה לי שההסבר הוא שעד בוא הטרגריאנס היו 7 ממלכות שאותן הם כבשו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s